Klaasriie, Epo liim + kõvendi, vaha

Kust hankida, mida kasutada, mis hinnaga?
User avatar
priito
Auliige
Posts: 133
Joined: 23. Nov 2003 01:00
Location: Eesti

Klaasriie, Epo liim + kõvendi, vaha

Unread post by priito »

Oskab keegi öelda, millisest poest oleks võimalik klaasriiet ja EPO liimi (+ kõvendit) osta?

Samuti huvitab, kust saada vahendit, mida vormi põhja määrida, et hiljem detail ilusti kätte saada (selle vahendi inglisekeelne nimetus peaks olema PVA mould release agent)?

Ma ei ole tegelikult veel ühestki poest käinud otsimas - kammisin internetist, aga ei midagi. :roll:
Jawa 250; Iz Planeta 4
Peaaegu nagu pealinna soomlane Kari Munõ
Sapi-Vana
Tavakasutaja
Posts: 368
Joined: 07. Jul 2010 00:00
Location: Tõrva, Helme
Contact:

Unread post by Sapi-Vana »

Ma usun, et kõige taskukohasema hinnapaketi saad "Visu" tehasest. Nad ju tambivad kogu aeg kokku neid suusakeppe - epoksiitvaiku ja klaasriiet peaks sealt saama igasugust. Ega küsija suu pihta ei lööda, küsida ikka võib. Mul hea sõber sai sealt 10 aastat tagasi piisavalt materjali, et omale kanuu valmis meisterdada. Miks peaksid olema vahepeal tingimused muutunud?
User avatar
Nobody
Admin
Posts: 2213
Joined: 04. Oct 2003 00:00
Location: Tallinn
Contact:

Unread post by Nobody »

Ei ole asi üldse nii hull, et tarvis suusatehasesse minna tuttava kaudu salaja otsima...

Tööriista marketis müüakse antud komplekte, ainult epoliimi asemel on epovaik.

Samuti erinevad automaalripoed, värvipoed. Olen ikka neid aegajalt näinud, riie meetriga, epovaik+kõvendi kaaluga.

Järgmine info tugineb väga väga ammusele kogemusele ja ei pruugi enam täis tõde olla. Ehk mõni vormimees oskab kinnitada:

Minumeelest lennukiringis vormi põhi lihviti kenasti ära, nitrolakiti ja siis värviti. Võin küll eksida, olin siis pea 2 korda lühem ja kordi noorem.. igatahes omandas lõpuks vormis välja tulnud kuju vormipõhja värvi. Ehk siis öeldi, et epost ehitamine algab värvimisest.
Auto võib olla, tsikkel peab olema.
User avatar
madeinussr
Moderaator
Posts: 1552
Joined: 13. Jan 2006 01:00
Location: Kesk-Eestist pooliku Planeta Spordiga

Unread post by madeinussr »

Kiilis firma nagu Effekt.
Autopoodide hinnad üsna soolased, odavam osta kelleltki, kes tegeleb.
Mul endalgi varutud mõni ruutmeeter klaasriiet ja paar liitrit vaiku, et kevadel vene üle plaasterdada.
Mina sõidan oma vanade motikatega. Kas sina ka?
raivoku
Tavakasutaja
Posts: 135
Joined: 14. Jan 2005 01:00
Location: Tartu
Contact:

Unread post by raivoku »

http://topplast.ee/epoksuevaik-larit.html

Parim vaik mida saada võib. Kui kõveni veel 1:2 vaiguga on siis on kivistumine ka 99% kindel hästi segatud vaigu puhul.

Vahaga nii, et kui sul just ilutööstusesse ei lähe sobib ka vana küünal - parafiin. Ühtlast kihti seal lihtsalt raskem saada, kuna küünal mureneb kergemini kui pasta.

NB veneaegsetel klaasriide kangastele pandi ka parafiini. Kui selle otsa satud triigi triikrauaga riie üle. viskab parafiini lõhna üles ja saad kasutada, kui seda ei tee on lõpptoodang 80% nõrgem.

Kuid üldiselt nobodyl õigus. Vorm pahteldatakse ja silutakse täielikult ära. Seejärel värvitakse mõne parema ja tugevama värviga. Sellele omakorda vahakiht peale.
User avatar
madeinussr
Moderaator
Posts: 1552
Joined: 13. Jan 2006 01:00
Location: Kesk-Eestist pooliku Planeta Spordiga

Unread post by madeinussr »

Väike täpsustus, kõvendi ei käi mitte vahekorras 1:2. Kõvendit läheb vastavalt juhendile aga tavaliselt mõni protsent koguhulgast.
raivoku wrote:http://topplast.ee/epoksuevaik-larit.html

Parim vaik mida saada võib. Kui kõveni veel 1:2 vaiguga on siis on kivistumine ka 99% kindel hästi segatud vaigu puhul.

Vahaga nii, et kui sul just ilutööstusesse ei lähe sobib ka vana küünal - parafiin. Ühtlast kihti seal lihtsalt raskem saada, kuna küünal mureneb kergemini kui pasta.

NB veneaegsetel klaasriide kangastele pandi ka parafiini. Kui selle otsa satud triigi triikrauaga riie üle. viskab parafiini lõhna üles ja saad kasutada, kui seda ei tee on lõpptoodang 80% nõrgem.

Kuid üldiselt nobodyl õigus. Vorm pahteldatakse ja silutakse täielikult ära. Seejärel värvitakse mõne parema ja tugevama värviga. Sellele omakorda vahakiht peale.
Mina sõidan oma vanade motikatega. Kas sina ka?
raivoku
Tavakasutaja
Posts: 135
Joined: 14. Jan 2005 01:00
Location: Tartu
Contact:

Unread post by raivoku »

madeinussr wrote:Väike täpsustus, kõvendi ei käi mitte vahekorras 1:2. Kõvendit läheb vastavalt juhendile aga tavaliselt mõni protsent koguhulgast.
raivoku wrote:http://topplast.ee/epoksuevaik-larit.html

Parim vaik mida saada võib. Kui kõveni veel 1:2 vaiguga on siis on kivistumine ka 99% kindel hästi segatud vaigu puhul.
Sul on õigus ja osaliselt.
Larit vaikude puhul käib 1 osa vaiku ja 0,5 osa kõvendit. See on ainukene vaik mida mina tean et niimoodi saab. Mahuandurina oli ta 1:3.
Need vaigud mis on 1:10 või lausa 1:20 tuleb kindlasti üle kaaluda seal täpse koguse paika panek keerulisem ja võib juhtuda, et vaik ei kihistu ühtlaselt. Vaigu kivistumist saab jälle omakorda kontrollida kuumuse abil näiteks alupaber(sokoladi ümbris) segatud vaik peale ja kas jootekolviga või välgumihliga tuld andes. ( näpitsad vajalikud enamjaolt)
Last edited by raivoku on 29. Feb 2012 14:13, edited 1 time in total.
vootele
Tavakasutaja
Posts: 208
Joined: 29. Jul 2005 00:00

Unread post by vootele »

http://www.composite.ee/
Kõik vajalik neil olemas.
Asuvad Telliskivi tänaval, suht Motodepoo ligidal.
urmet48
Tavakasutaja
Posts: 343
Joined: 28. Jul 2009 00:00
Location: Dagö
Contact:

Unread post by urmet48 »

Tänapäevased vaigud võib laias laastus jagada kaheks: Polüestervaigud ja epovaigud. Neist viimast segatakse vahekorras 1000gr epovaiku ja 300gr kõvendit. Polüestervaikude puhul on grammitäpsus väga oluline. Kõveneb oluliselt kiiremini, kui epovaik. Millist riiet parasjagu kasutad, pole oluline. Ise olen kasutanud vähemalt 5-6 erinevat riiet.

Vormi sisse lamineerides kohe valmisasja saada tahtes peab vormi ideaalselt siledaks saama. Seejärel poleerima ja korralikult vahatama. Vahatatud vormi kantakse kõigepealt viimistlusvärv ja seejärel lamineeritakse riie sisse vastavalt soovitud valmisdetaili paksusele.
User avatar
priito
Auliige
Posts: 133
Joined: 23. Nov 2003 01:00
Location: Eesti

Unread post by priito »

Minu arust sai siia teema alla nüüd väga suurel hulgal olulist infot vaikude ja riide kättesaadavuse kohta: hea!

Jõudsin vahepeal netist paar meetrit riiet tellida, aga liim+kõvendi sai ostetud mingi odavam.. eks paistab, millega tegu.

Esimesena proovin asju leida tööriistamarketist!
Jawa 250; Iz Planeta 4
Peaaegu nagu pealinna soomlane Kari Munõ
User avatar
Tafka
Admin
Posts: 422
Joined: 16. Nov 2003 01:00
Location: Tallinn > Nõmme

Unread post by Tafka »

Hei.
Paar sõna ka minu poolt.
Olen roovinud seda Tööriistamarketis ja autopoodides müüdavat komplekti kus siis vaik ja riide tükike...ja mina enam väga ei taha seda osta....kaks korda kui ostnud olen seda, ei ole asi tahtnud täielikult kivistuda. Kuigi kõvendit sai nagu õigesti lisatud.
Aga jah eelpool antud linkidest olen ise suhelnud Telliskivi tänava tüüpidega ja head nõu saanud ja Effekti olen külastanud kooli kaudu, et seal on päris tegijad pulgad koos :)
raivoku
Tavakasutaja
Posts: 135
Joined: 14. Jan 2005 01:00
Location: Tartu
Contact:

Unread post by raivoku »

Tafka wrote:Hei.
Olen roovinud seda Tööriistamarketis ja autopoodides müüdavat komplekti kus siis vaik ja riide tükike..

Teadupärast jänkidel ei ole Ö tähte, seetõttu kirjutavad sealsed inimesed lihtsalt o. Pärast pikemat mõtlemist tuleb sellest sõna RÖÖVINUD.
Ja mina mõtlesin miks Tafka EUst jalga lasi pikaks ajaks.....
User avatar
Tafka
Admin
Posts: 422
Joined: 16. Nov 2003 01:00
Location: Tallinn > Nõmme

Unread post by Tafka »

ai kurivaim...proovinud peaks seal olema :roll: See on see +41C temperatuurid :lol:
Ja Taavi pole jänkide maal...kängurudega sõbrustan hoopis :D
User avatar
Nobody
Admin
Posts: 2213
Joined: 04. Oct 2003 00:00
Location: Tallinn
Contact:

Unread post by Nobody »

Tafka wrote:ai kurivaim...proovinud peaks seal olema :roll: See on see +41C temperatuurid :lol:
Ja Taavi pole jänkide maal...kängurudega sõbrustan hoopis :D
Too see känguru käpp mulle ükskord ära!!!

Proovisin Kemiflora (või mis see autovärvide ja värvikauplus seal Laki tänaval on) Ostsin meetrina klaasriiet ja kaaluga epovaiku-kõvendit. Kivistumisega probleeme polnud, pigem isegi liiga kiirelt. Nimelt sai ühe koolenud audile olematud tiivaääred sellest tekitatud. Pärjas küll.

Ilmselt võisid liiga vähe kõvendit panna või mitte korralikult läbi segada, siis jäi küll nätsu moodi. Eks kui kasutamiseks läheb, proovi väike kodus järgi. Edaspidi proovi suuremad kogused õiges suhtes teha, mis töötas.
Auto võib olla, tsikkel peab olema.
User avatar
Tafka
Admin
Posts: 422
Joined: 16. Nov 2003 01:00
Location: Tallinn > Nõmme

Unread post by Tafka »

Nobody wrote:... ja kaaluga epovaiku-kõvendit. Kivistumisega probleeme polnud, pigem isegi liiga kiirelt....
No kaaluga vaik-kõvendi on teine asi hoopis kui see mida mina mõtlesin,....ehk valmis komplekt...pisike potsik vaiku ja tuubike kõvendit.
Kaalu vaigu-kõvendiga olen jah kokku puutunud ja nagu eespool mainitud siis polüester vaikudel mängib see kõvendi lisamise grammi täpsus päris palju rolli. Mitte ainult kõvenemise kiiruse osas vaid ka tugevuse osas mängib rolli see täpsus.
User avatar
Nobody
Admin
Posts: 2213
Joined: 04. Oct 2003 00:00
Location: Tallinn
Contact:

Unread post by Nobody »

Selge pilt, selle tuubivaiguga tõesti kogemus puudub.
Auto võib olla, tsikkel peab olema.
User avatar
priito
Auliige
Posts: 133
Joined: 23. Nov 2003 01:00
Location: Eesti

Unread post by priito »

Nobody wrote:Selge pilt, selle tuubivaiguga tõesti kogemus puudub.
Ilmselgelt peab siis tuubi variandi puhul abiks olema grammitäpsusega elektronkaal. Pakun, et siis ei saa mööda panna :roll:

Kuuldavasti pidid kängurumaal olema jõhkralt suured ja tigedad puugid, et hammustavad sul tsiklil rehvi puruks ja mürgitavad terve armee ära, kui vaja. 8O Ja kui asud suuremast keskusest (arstiabist) kaugemal, siis tavaliselt, ussi käest salvata saanuna, toimub võidusõit ajaga, et kas pead vastu või..........
Jawa 250; Iz Planeta 4
Peaaegu nagu pealinna soomlane Kari Munõ
User avatar
Tafka
Admin
Posts: 422
Joined: 16. Nov 2003 01:00
Location: Tallinn > Nõmme

Unread post by Tafka »

Kisub OT-ks ära aga jah ussidega ei tasu siin mässata...osad maailma mürgisemaid pidid siin elama :twisted: :roll:
Puukide kohta väga rääkida ei tea kahjuks :)
Kusjuures see tuubi kõvendi ja vaigu värk see oli vist tegelikult epovaik, et võibolla panin tõesti tsipa vähe seda aga noh ikkagi eelistan järgminekord polüester vaiku kiloga osta...tuleb odavam :)
User avatar
priito
Auliige
Posts: 133
Joined: 23. Nov 2003 01:00
Location: Eesti

Unread post by priito »

Niisiis, esimesed proovilapid klaasriidega on tehtud.

Paar päeva tagasi sain kätte klaasriide ja mitu tuubi "hiina" epo-vaiku + kõvendit. Sõna "hiina" all mõtlen ikka päris ehtsat hiina kraami kus tuubi peal pole ühtegi tähte ladina tähestikust (va A+B) ja liim ise lõhnab nii, et teist korda enam nuusutada ei taha. :roll:

Kuna ühtegi juhist ei olnud, siis tegin segu 100:20-le. Sellisel kujul jäi tulemus väga hea (paistab, et on 5-10min liim).
Järgmisel päeval proovisin segu 100:30-le ja tulemus oli enam-vähem sama. Kasutasin segu nõuna ühte tühja plastikust kreemipotskat (naise oma), mille tärpentiiniga seest puhtaks lihvisin. Pärast 5min liimi segamist hakkas ollus paisuma ja konkreetselt tossu välja ajama. Plastikust nõu läks kuumaks ja ilmselt oleks liim leegi üles löönud, kui ma poleks nätsukamakat kiiresti prügikasti visanud. Ilmselt ei meeldinud mu hiina segule plastikust nõu.. või jäi sinna siiski natuke tärpentiini/kreemi põhja. :?

Midagi ma siiski juba õppisin: et väikeste pindade parandamine klaasriide abil tuleb odavam, kui uue detaili/varuosa ostmine. : )

Homme saan pinnad ära lihvida ja värvi peale lasta. Siis näeb, kas kõik OK ja kas õnnestus.
Jawa 250; Iz Planeta 4
Peaaegu nagu pealinna soomlane Kari Munõ
urmet48
Tavakasutaja
Posts: 343
Joined: 28. Jul 2009 00:00
Location: Dagö
Contact:

Unread post by urmet48 »

Sattus sulle pigem polüuretaan vaik koos kõvendiga. Õige epovaik kuivab ikka paar tundi. Plastikute parandamisel soovitaksin pigem võrk prao kohta sisse sulatada. Jääb parem tulemus ja materjal ei lähe paksemaks. See põlema minek ei sõltu muide topsi materjalist. Pigem vales vahekorras kokku segamine kiirendas reaktsiooni. Ise olen lasknud aeglase kõvendiga epokannu nö. põlema. Pool tavalist piimakannu epot ja tops sulas, sisse tekkis klimp ja segu tõmbus pruunikaks. Reaalselt põlema see siiski ei lähe. Järgi proovitud värk.
User avatar
priito
Auliige
Posts: 133
Joined: 23. Nov 2003 01:00
Location: Eesti

Unread post by priito »

urmet48 wrote:Sattus sulle pigem polüuretaan vaik koos kõvendiga. Õige epovaik kuivab ikka paar tundi. Plastikute parandamisel soovitaksin pigem võrk prao kohta sisse sulatada. Jääb parem tulemus ja materjal ei lähe paksemaks. See põlema minek ei sõltu muide topsi materjalist. Pigem vales vahekorras kokku segamine kiirendas reaktsiooni. Ise olen lasknud aeglase kõvendiga epokannu nö. põlema. Pool tavalist piimakannu epot ja tops sulas, sisse tekkis klimp ja segu tõmbus pruunikaks. Reaalselt põlema see siiski ei lähe. Järgi proovitud värk.
See kraam pole ikka päris õige... veega kokkupuutes hakkab kõvastunud vaik riide sees vänget haisu eritama. Aga noh, hiina hind - hiina kvaliteet. :roll:
Jawa 250; Iz Planeta 4
Peaaegu nagu pealinna soomlane Kari Munõ
Putitaja
Posts: 1
Joined: 21. Mar 2013 01:00

Epoliim

Unread post by Putitaja »

Klaasriidega on hapu lugu. Kunagi sai seda Luise tn Noortehnikust. Epoliimi leidsin siit http://www.bond.ee/epoks_plus/. Tundub, et sama asja pakutakse ka siin http://www.osta.ee/epoks-plus-epoks-34591705.html
User avatar
Tafka
Admin
Posts: 422
Joined: 16. Nov 2003 01:00
Location: Tallinn > Nõmme

Unread post by Tafka »

Miks hapud lood?
Ilusti saadaval ju.... Efekt ja http://www.composite.ee/?lang=est näiteks
Post Reply