uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Mootorrataste mehaanika, elektroonika, hooldus
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

Minski on uuem 1991 aasta masin, millel 14v 65w anduriga genekas peal. Geneka otsast võttes kruvikkeerajaga vastu geneka massi pannes ei ole sädet. Ostsin uue geneka aga ikkagi sama jama. Mähised näitavad ilusti õigeid takistusi. Mul ülejäänud kerega ja ka halli karbiga pole ühendatud genekas ehk võtan puhtalt ainult geneka pealt sädet. Viimati, mis ma masinaga tegin oli see et vahetasin geneka taga oleva väntvõlli laagri ära. Sees oli kinnine plastik vms äärega aga sisse läks kinnine metallist äärega laager. Et kas äkki sellest laagrist võib oleneda see et mul genekas sädet ei anna? Või mida ma veel peaksin kontrollima?
User avatar
madeinussr
Moderaator
Posts: 1552
Joined: 13. Jan 2006 01:00
Location: Kesk-Eestist pooliku Planeta Spordiga

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by madeinussr »

Sädet kontrolli süütepoolist.
motorcyclist wrote:Minski on uuem 1991 aasta masin, millel 14v 65w anduriga genekas peal. Geneka otsast võttes kruvikkeerajaga vastu geneka massi pannes ei ole sädet. Ostsin uue geneka aga ikkagi sama jama. Mähised näitavad ilusti õigeid takistusi. Mul ülejäänud kerega ja ka halli karbiga pole ühendatud genekas ehk võtan puhtalt ainult geneka pealt sädet. Viimati, mis ma masinaga tegin oli see et vahetasin geneka taga oleva väntvõlli laagri ära. Sees oli kinnine plastik vms äärega aga sisse läks kinnine metallist äärega laager. Et kas äkki sellest laagrist võib oleneda see et mul genekas sädet ei anna? Või mida ma veel peaksin kontrollima?
Mina sõidan oma vanade motikatega. Kas sina ka?
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

Õigus, sädeme kontrollimist alustatakse küünla poolsest otsast. Aga see on mul juba tehtud, järgemööda kuni halli karbini. Siin ma juba kontrollin et kas üldse genekas annab voolu välja. Kui lühistada mähise ots, mis annab voolu küünla süsteemile, number 3 ja geneka korpuse kruvikeeraja abil, peab kruvikeeraja ja korpuse vahel tekkima suur ja nähtav särts. Kuid seda mul seda ei teki.

Täpsemat infot, kuidas Minski sädet kontrollida otse genekalt saate minski manualist:"Minsk repair manual by Digby Greenhalgh"
http://www.minskparts.com/Minsk%20spare ... erator.jpg
hmm
Tavakasutaja
Posts: 1507
Joined: 23. May 2016 15:24
Location: Rakvere

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by hmm »

Just möllasin vanema minski genekaga (kontaktidega G401 ja G401A) ja vea põhjus oli selles, et magnetid st nö ankur ei olnud geneka mähisteaga õiges asendis. Teisisõnu magnetitega silinder läks liiga sügavale vända otsa ja mähiste ning magneti suhe jäi nihkesse.
See põhjustas liiga väikse pinge geneka mähistes, mis ei suutnud piisavalt küünlale sädet tekitada.

Sellise vea leidmiseks kasutasin siis n.ö. välistamist e. hakkasin osi vahetama, kuna kindlasti oli korras küünal, süütepool ja juhtmestik - ühe mootoriga ja seal paikneval genekal oli säde nagu kulda...
Sai mootor vahetatud ning säde katkendlik ja suures osas puudus, sealt see otsimine lahti läks.
Lähemal uurimisel selgus, et väntvõlli otsad ulatusid erinevalt välja... üks rohkem, teine vähem...
Seda saab siis lahendada väntvõlli reguleerimisseibidega ja karteri tihendi paksusega.
Äärmisel juhul panna magneti silindri ja väntvõlli otsa reg. seib aga see pole väga hea lahendus, sest siis ei istu see magnetisilinder tihkelt väntvõlli otsa ja kipub loksuma - isegi siis, kui tugevalt pingutad poldiga kinni.
Püüan sulle õhtu jooksul minu olukorrast ka ülevaatliku pildi teha aga ma arvan, et sa juba tead kuhu poole vea otsingul minna...
Võrr Riga7 u900: viewtopic.php?f=18&t=23493
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

Kiiduväärt ja asjakoane info, aitäh. Mul võib tõesti olla see viga uuema genekaga, et need jõuväljad mähiste ja magneti vahel on nihkes. Kuna uus genekas sai mul natuke vale jupp ehk lühem ja madalam, mingi delta vms. Aga kummaline on see et vana geneka ja vana magnetiga töötas see mul ennem nagu kulda kuid enam ei tööta ning käitub täpselt sama moodi nagu uus. Ehk ei tööta. Kusjuures, mul vahest sama moodi, et mõnikord on nõrk säde aga mõnikord ei ole üldse.
iceman
Tavakasutaja
Posts: 653
Joined: 27. May 2009 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by iceman »

ei tea küll veneelektronsüütest muud , kui ta üks erakordselt vähetöökindel moodustis . venemaa mopedistide tegemisi jälgides on jäänud mulje , et enamasti on hall karp kõigi hädade põhjuseks .
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

Jah, halli karbi tüüpveast olen teadlik. Kuid nagu eelnevalt mainitud, elekter ei jõua mul isegi halli karbini. Nii et vahet pole kas see on mul korras või mitte.
User avatar
isetehtud
Tavakasutaja
Posts: 61
Joined: 29. Aug 2016 20:40
Location: Tartumaa / Põlvamaa

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by isetehtud »

Vabandage et teemat reostan aga kui juba juttu siis mul oleks täpselt seda asja vaja. 14v 65w minski genekas. Aga kust eestos uuena saada? Mul oli izhi peale pandd selline, kuid mingil põhjusel liikus kogu kupatus paigast ja mähis sai otsa. Image
Image
[b]www.mellisteracing.eu[/b] Lumerajad/jäärajad /Sprint ja palju muud.
User avatar
madeinussr
Moderaator
Posts: 1552
Joined: 13. Jan 2006 01:00
Location: Kesk-Eestist pooliku Planeta Spordiga

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by madeinussr »

Minski ja mopi mähised ei ole omavahel vahetatavad, vahe on võimsuses, pinges ja suuruses.
Mina sõidan oma vanade motikatega. Kas sina ka?
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

[quote="madeinussr"]Minski ja mopi mähised ei ole omavahel vahetatavad, vahe on võimsuses, pinges ja suuruses.[/quote
Geneka peal olid kirjad küll mõlemal samad. 65w 14V
Last edited by motorcyclist on 19. Oct 2016 10:37, edited 1 time in total.
tom
Tavakasutaja
Posts: 126
Joined: 05. May 2009 00:00
Location: Tartu
Contact:

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by tom »

Mopil genekas kindlalt 7v 45w pluss madeinussr poolt viidatud erinevus.
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

isetehtud wrote: Mul oli izhi peale pandd selline, kuid mingil põhjusel liikus kogu kupatus paigast ja mähis sai otsa.
Image
Mul ka uus genekas selline aga minuarust see magneto tootmiskvaliteet ei ole just kõige parem. Kuna mul ka see magneto hakkas otsas natuke hüppama, samas vana magneto ei hüppa üldse, ehk asi nagu ei ole väntvõlli pool, vaid magnetos endas. Siis vaatasin magnetole koonuse poolt sisse ning minuarust see poldi auk ei olnud puuritud koonuse keskpunktiga ühele joonele.
hmm
Tavakasutaja
Posts: 1507
Joined: 23. May 2016 15:24
Location: Rakvere

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by hmm »

Seda saad aru ju ainult mõõtes.
Ühenda magneeto väntvõlli otsa (ära paigalda geneka katet koos kontkaktidega) - paigalda magneeto välisküljele indikaatorkell ja mõõda viskumine.
Võrr Riga7 u900: viewtopic.php?f=18&t=23493
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

indikaatorkella pole isegi vaja. viskas niipalju et sai kohe küüne ja silmaga aru.
User avatar
isetehtud
Tavakasutaja
Posts: 61
Joined: 29. Aug 2016 20:40
Location: Tartumaa / Põlvamaa

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by isetehtud »

Kuna ma veel pole sellist süüdet eestist leidnud siis küsiks et kas keegi tellida suudaks seda eesti? Näiteks ukrainast? Seal maksab 950 kohalikku raha selline süüde ja see teeb 35-40eur aga ma kahjuks ei oska suhelda nendega...
http://mvcart.com.ua/p292103243-generat ... k-14v.html

Vist on tegemist ukrainaga?
[b]www.mellisteracing.eu[/b] Lumerajad/jäärajad /Sprint ja palju muud.
User avatar
madeinussr
Moderaator
Posts: 1552
Joined: 13. Jan 2006 01:00
Location: Kesk-Eestist pooliku Planeta Spordiga

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by madeinussr »

Ukrainast tellimine võib veidi keeruliseks osutuda, eriti maksmine.
Lihtsam on Venemaalt. Aga siin tuleb mõlema puhul silmas pidada seda, et saatmine maksab 30-40 euri ja võib lisanduda ka tolli ja käibemaks, tuleb teha tolli deklaratsioon jne. Seega oma kogemusest tean, et ühte asja pole mõtet tellida.
Teletorni motopoes oli viimane kord käies selline süüde kindlasti olemas. Sulas makstes saad vast 50-60ga kätte.
Mul on omal vist kasutatud süüdet pakkuda kui peaks vaja minema.
Nobody'l võibolla ka...

terv.
Mina sõidan oma vanade motikatega. Kas sina ka?
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

Hakkasin iseendas kahtlema. Kas särtsu kontrollimiseks geneka otstelt, peab olema hall karp ühendatud genekaga või mitte? Manuali järgi nagu ei pea iseenesest.
tom
Tavakasutaja
Posts: 126
Joined: 05. May 2009 00:00
Location: Tartu
Contact:

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by tom »

See tundus juba algul imelik, sädeme kontrollimine ilma nn. halli karbita. Nende elektronsüüdete loomulik ja hädavajalik osa on see plokk.
User avatar
motorcyclist
Tavakasutaja
Posts: 26
Joined: 13. May 2012 00:00

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by motorcyclist »

Proovisin halli karbiga ja ka ilma karbita. Geneka otstel on säde ikkagi ühesugune. Nõrk ja kord on , kord ei ole.

(lihtsalt arutamise mõttes, parandage kui ma valesti aru saan). Et kas sellel genekal, mis mul peal on peab ikka olema hall karp ühendatud või mitte, sest ta on ju geneka liik: Püsiv sünkroonne magnet. Sellel ei ole harjasid, ei ole vaja ergutust ega polaarsuse muutmist, seetõttu ka ei ole vaja kommutaatorit. See hall karp , mis tal on ei ole kommutaator vaid pinge jagaja ja pinge stabiilseks muutja ( 14v muudab 12v ja kogub ka mingil määral oma väikestesse trafodesse, et madalatel pööretel pinge püsiks ühtlane). Vanematel minskitel oli see probleem, et neil oli vaja kommutaatoreid kuna need olid niiöelda kontaktis generaatorid ehk dünomod.
tom
Tavakasutaja
Posts: 126
Joined: 05. May 2009 00:00
Location: Tartu
Contact:

Re: uuema Minski genekas korras aga sädet ikka pole

Unread post by tom »

Keeruline lugu, kas mitte proovida klassikalist ühendust, kus sädet küünla ja süütepooli kaudu kontrollitakse, näiteks sellisel kujul skeemi järgi- http://www.vtnauto.com/ru/262.html#about.
Post Reply