Page 1 of 1

Tsinkimine ja ettevalmistus?

Posted: 21. Jan 2011 00:03
by Nobody
Peotäis erinevaid pukse ja seibe valmis treitud koos mõne pisikese klambriga. Kus võetakse vastu tsinkimisse "mini" koguseid ning mis hinnaga?

Millist eeltööd on vaja varasemalt niiskuse poolt puretud terasest klambritele (hoobade, peeglite jne?) Kas piisab rooste mahanühkimisest või tarvis täiesti särama lüüa?

Posted: 21. Jan 2011 00:07
by -mustadpapud
normas minuteada saab isegi , kuna kunagi kui vanemad töötasid seal siis sai vähemalt , võin uurida . seal isegi kroomine ka vist

Posted: 21. Jan 2011 09:24
by ats97
Mina viin oma jubinad Vasarasse galvaanilise tsingi peale panemiseks. Roostest otseselt puhastada vaja pole - happevann sööb kogu rooste maha ning sellega pole mõtet väga vaeva näha(mina lasin muidugi suurema rooste relakaga maha kuna omal ka nii viisakam toimetada). Värvist võiks asjad puhtad olla, see neile ei meeldi. Ma ei tea, kuidas neil selliste pisiklientidesse suhtumine on, kuid arvan, et ei tohiks probleemi olla. Ise töötan sellises firmas, mis ikka tihtipeale laseb asju tsinkida ning pole probleemi olnud. (panen veel infoks neile kes ei tea: galvaaniline tsink on õhukese kihiga ning jääb läikiv - poldid, mutrid jms. Trummlis jäävad detailid tumedamad matthallid - keermed tuleb pärast üle lõigata. Tavaline tsinkimine vannis võib jätta palju ebatasasusi või lausa tsingi känkraid detailile(see sõltub tsingivanni nn.puhtusest), keermestatud detaile ei soovita sedasi lasta tsinkida.)
Üldiselt käib tsinkimine kilo hinnaga ning meile tuleb see kuskil 6-10.-eek/kg +20%k.m. st. viid detailid mille kogukaal on 5kg siis maksma läheb see 5x6=30.-eek.

Posted: 21. Jan 2011 11:53
by MAZ
Väga hästi asi ära seletatud ats97 poolt protsess.
Omalt poolt lisan,et ka Volta peaks tegema tsinkimist nii kollast(kuumtsinkimine) kui valget(külmtsinkimine) tsinki. Hinnakiri ei tohiks olla väga erinev.
Võrumaal on ka galvaanika teenuseid osutav firma aga seal kippusid asjad ära kaduma salapäraselt. :roll: Mitte ainult mul,kuid ka teistel.

Tsinkimiseks ettevalmistamisel soovitaks:
- tsingitav detail pesta puhtaks,mullast,porist,õlist,tavottist jm plögast.
- värv tuleks detailile eemaldada kas keemiliselt või mehaaniliselt(loe: liivapritsikapis või traatharjaga)
- liivapritsitud detaili puhul arvestage,et peale tsinkimist jääb pind karedaks, seega, kui te ei soovi kareda pinnaga detaili siis peale liivapritsimist tuleks see käsitsi üle teha.
- väiksed detailid nagu poldid,mutrid,seibid jne pange traadi otsa või punuge traadi sisse,et vältida kaotsi minekut juhuslikult.

Posted: 21. Jan 2011 12:32
by Sapi-Vana
Võiksid minna raamatukokku ja sealt laenutada "Noore elektrokeemiku käsiraamatu". Seal galvaniseerimise kohta kogu "aabits" olemas. Näiteks vaskvitrioliga sain kunagi põhikooli ajal nii metallnaastu kui herilase selle raamatu info põhjal kenasti vasega kaetud. Ka kroomimine ei tundunud erilise kunsttükina. Tsinkimise puhul oli vist väike lisateema, et kuna kasutatav lahus on mürgine ja peab olema kuum, siis seda peaks tegema eluruumidest eemal.

Arvestades vaskvitrioli kättesaadavust ma ise pigem soovitaksin menetlusena vasetamist - on oluliselt puhtam, lihtsam ja ega pealekantud kihi ilmastikukindlus tsingikihist viletsam ei ole.

Posted: 21. Jan 2011 13:53
by ats97
Selliste asjadega pole mõtet ise tegeleda kuna isetegemise hind tuleb oluliselt kallim, kui lasta teha just seda tegevas ettevõttes. Oma harimiseks ning justnimelt huvipärast ju võib proovida, kui aega ning raha vabalt käes.
Sapi-Vana wrote:Võiksid minna raamatukokku ja sealt laenutada "Noore elektrokeemiku käsiraamatu". Seal galvaniseerimise kohta kogu "aabits" olemas. Näiteks vaskvitrioliga sain kunagi põhikooli ajal nii metallnaastu kui herilase selle raamatu info põhjal kenasti vasega kaetud. Ka kroomimine ei tundunud erilise kunsttükina. Tsinkimise puhul oli vist väike lisateema, et kuna kasutatav lahus on mürgine ja peab olema kuum, siis seda peaks tegema eluruumidest eemal.

Arvestades vaskvitrioli kättesaadavust ma ise pigem soovitaksin menetlusena vasetamist - on oluliselt puhtam, lihtsam ja ega pealekantud kihi ilmastikukindlus tsingikihist viletsam ei ole.

Posted: 21. Jan 2011 14:33
by Sapi-Vana
No vasetamise korral CuSO4-ga väiksemate detailide korral polnud muud kui tee aga 30% vesilahus, pane see vanni, siis vasetatava jubina külge miinusvoolu traat ja lahusesse lastud raudnaela külge plusstraat, siis vool külge ja ööpäevaks tiksuma. Vooluallikaks kasutasin ise miskit kaheamprist makitrafot, millele jootsin dioodsilla järele ja siis silla külge sai joodetud need juhtmed. Lahusepurgi panin radiaatori peale, et ta natu soojem oleks. Ööpäevaga tekkis vasetatavale asjale miski 14V pingega umbes 1 mm vaske.

Mis oli probleemiks - pind tekkis kare ja tahtis ülepoleerimist. Aga see on suht möödapääsmatu nagunii. Pleki ja vase vahel tekkis korrektne seos, herilase puhul oli probleemiks see, et grafiitpulber (selle tekitasin pliiatsisüdamikku viilides) oli natuke liiga jäme ja karedamad looma piirkonnad kattusid sellega juhuslikumalt - seal siis oli jupiti kohti, kuhu vaske peale ei olnud tekkinud. Kuna metalli puhul grafiitpulbrit vaja ei olnud, siis sellepärast läks asi paremini kah.

Kui on plaanis tsinkimine, siis kasuta pigem neid tsingilahuseid, millega töödeldes osade puhul tekib metallile vägagi asine tsinkkate. Sapikaklubis (www.sapikaklubi.eu) on üks liikmetest vastava uuringu teinud ja tulemused ka foorumisse üles riputanud.

Posted: 23. Mar 2011 11:05
by SIR
Endal kah vaja tsinkida. Normas öeldi et tellimustöid ei tee ja vasaras öeldi miinimumarveks 30euri, natuke palju 1kg detailide kohta minu arvates. Oskab keegi öelda konkreetse koha, kus tehakse tallinnas? Vastuseid a la isa venna sõbra õemees õismäelt teeb sitaks hästi ja odavalt aga kontakti ei oska öelda.
Tänud ette asjalike vastuste eest

Posted: 23. Mar 2011 18:51
by madeinussr
Teedrajav leiutis, aga 1mm paksust vase kihti sa koduste vahenditega, galvaaniliselt, detalile küll kuidagi ei saanud tekitada. .
Sapi-Vana wrote: Ööpäevaga tekkis vasetatavale asjale miski 14V pingega umbes 1 mm vaske.

tsikplekkpang

Posted: 23. Mar 2011 20:08
by iceman
[quote="SIR"]Endal kah vaja tsinkida. Normas öeldi et tellimustöid ei tee ja vasaras öeldi miinimumarveks 30euri, natuke palju 1kg detailide kohta minu arvates. Oskab keegi öelda konkreetse koha, kus tehakse tallinnas? Vastuseid a la isa venna sõbra õemees õismäelt teeb sitaks hästi ja odavalt aga kontakti ei oska öelda.
voltas peaks saama.volga mehed teevad seal.]

Re: Tsinkimine ja ettevalmistus?

Posted: 12. Dec 2014 12:47
by soss11
veel üks võimalus
Galvanta.lt