IZ Planeta pingeregulaatori dioodisilla remont.

Mootorrataste mehaanika, elektroonika, hooldus
Kuivati
Tavakasutaja
Posts: 55
Joined: 14. Aug 2006 00:00
Location: Tallinn
Contact:

IZ Planeta pingeregulaatori dioodisilla remont.

Unread post by Kuivati »

Tere. Ma remondin hetkel IZ planeta 5 pingeregulaatorit.

Dioodisillast olid läbi põlenud mõned dioodid ning need sai vahetatud 6A10 zener dioodide vastu. Enne vahetust oli pinge(täpset suurust ei mäleta) liiga madal ning aku ei laadinud ja ka tuled ei tõõtanud korralikult. Peale dioodide vahetust tõusis pinge keskmiselt 18 voldi peale ning seda jääb natuke liiga paljuks.

Antud 6A10 dioodid sai valitud peaaegu suvaliselt.

Eelnev jutt oli lihtsalt taustaks räägitud. Ma soovin teada, mis marki dioodid käivad selle regulaatori dioodisilda? Kasutatava regulaatori mark on БПВ 14-10.
User avatar
Tafka
Admin
Posts: 422
Joined: 16. Nov 2003 01:00
Location: Tallinn > Nõmme

Unread post by Tafka »

Kas vanadel dioodidel tähistust polnud peal? Saaks ju analooge otsida tähistuse järgi....
User avatar
teints
Tavakasutaja
Posts: 222
Joined: 02. Mar 2007 01:00
Location: Kesk-Eesti, maalt Sport Iz -ga.
Contact:

Unread post by teints »

Seal võivad olla sellised vene tähistega dioodid: Д305, Д214, Д242, В10, Д231 jne. Need dioodid peavad taluma vähemalt 10 A voolu. Asendusdioode saab generaatoritest Г250 (Moskvits, Gaz, Uaz, Zil jne), Г221 (Ziguli) jne. Generaatoris Г250 võivad olla ka dioodid BA-20 taluvusega 20 A.
18 V on liiga kõrge pinge, peaks olema 14 V.
Üks tark raamat kirjutab sedasi.
"Liiga tugev koormusvool või kõrge pinge rikub dioodi. Ülemäärane vool tekib siis, kui generaatori plussklemm ühendatakse kas või hetkeks massiga. Dioode kahjustava pinge tõusu põhjuseks võib olla pingeregulaatori rike ja juhtme eemaldamine generaatori plussklemmi või aku küljest suure pöörlemissagedusega töötamisel."
Oman mõnda roostes mootorratast.
Kuivati
Tavakasutaja
Posts: 55
Joined: 14. Aug 2006 00:00
Location: Tallinn
Contact:

Unread post by Kuivati »

Vanadel dioodidel kahjuks tähistust peal polnud.


Reedel käisin poes ja tõin uued dioodid. Vene tähistusega dioode poes pakkuda ei olnud ja seega anti mulle vene dioodidega analoogsed dioodid. Marki hetkel peast ei mäleta.
Jootsin dioodid kokku ning panin IZ-i käima.

Pinge jäi ikka 18V kanti. Siis sai veel ühtesi teisi dioode proovitud ning ka nendega oli pinge 18V ümbruses.

Nüüd ma ei oska enam midagi edasi teha. Arvatavasti on mõni takisti läbi või hoopis muu jupp otsad andnud.

Kas kellegil on anda korralikku pingeregulaatori skeemi, kus on välja toodud takistite ja muude juppide väärtused? Minu regulaatoril on eelmine/eelmised omanikud ühes kohas takisteid jootnud. Võimalik, et sinna on äkki vale takistusega takistid pandud vms.

Panen siia ka pildi enda pingeregulaatorist:
http://static3.nagi.ee/i/p/660/46/16511737e5e3f6_o.jpg
jupiteriplaneeta
Posts: 2
Joined: 06. Feb 2011 01:00

relee

Unread post by jupiteriplaneeta »

Pildi järgi tundub alumises otsas miski imelik. Suure kahevatise takisti kõrval on tõesti imelik takistite jootmine. Kas seal ei peaks olema ka diood nagu kõrvalolevad KD 221? Aga skeemi kahjuks ei ole.
User avatar
teints
Tavakasutaja
Posts: 222
Joined: 02. Mar 2007 01:00
Location: Kesk-Eesti, maalt Sport Iz -ga.
Contact:

Unread post by teints »

БПВ 14-10 skeem on sellel lingil. Sealt on näha ka, et dioodid on BA-10 (vene tähed).

http://www.motoizh.ru/modules.php?name= ... =0&thold=0

Sama skeem on ka Planeta 5 -e ekspluatatsiooni käsiraamatus, mis oli kaasas uue mootorrattaga, punaste kaantega väikeformaat.
Oman mõnda roostes mootorratast.
Kuivati
Tavakasutaja
Posts: 55
Joined: 14. Aug 2006 00:00
Location: Tallinn
Contact:

Unread post by Kuivati »

Sain regulaatori tõõle. Pinge oli suurem sellepärast, et kaks takistit regulaatoril olid suurema takistusega, kui vaja.

Dioodisilda jäid 6A10 dioodid.
Nüüd on pinge 14V ning kõik tõõtab ilusti.
Post Reply